Vad får man bygga utan bygglov?

Daniel Ängmo
Stadsarkitekt
Tel. 0156-520 26
daniel.angmo@trosa.se

Peter Berggren
Byggnadsinspektör
Tel: 0156-520 22
peter.berggren@trosa.se

Pia Lindbäck
Bygglovshandläggare
Tel: 0156-523 10
pia.lindback@trosa.se

Telefontid: kl 10.00-12.00
Telefon 0156-523 83 eller växeln 0156-520 00
Besökstid: kl 13.00–17.00 (1/9–30/4),
                  kl 13.00–16.00 (1/5–31/8)

Längre ner på sidan kan du läsa vad du får göra utan bygglov och utan anmälan.

Detta får du göra med en anmälan

Fyra åtgärder som i normalfallet kan genomföras utan krav på bygglov men kräver en skriftlig anmälan till kommunen. Blankett hittar du här.

För en- och tvåbostadshus:

1. Uppförande av en komplementbyggnad, (Attefallshus) på 25 kvm byggnadsarea med högst 4 meters nockhöjd (9 kap. 4a §)

  • ytan kan fördelas på flera byggnader men får tillsammans vara max 25 kvm
  • i omedelbar närhet av huvudbyggnaden (samma formulering som för "friggebodar")
  • får inte stå närmare fastighetsgräns än 4,5 meter utan grannes medgivande
  • får byggas för permanent boende och kallas då komplementbostadshus
  • ska anmälas till kommunen, startbesked och slutbesked gäller.

2. Tillbyggnad av huvudbyggnad på högst 15 kvm bruttoarea (9 kap. 4b § 1 st. 1) Bruttoare är den sammanlagda arean.

Om man vill bygga till i två plan så blir det t.ex. 7,5 kvm på bottenvåningen och 7,5 kvm på övervåningen som man får bygga.

- OBS!  får bara göras 1 gång på ett och samma ställe vid ett och samma tillfälle. Går alltså inte att delas upp och byggas t.ex. 5 kvm på ena delen av huset och 10 på en annan del.
Det går heller inte att bygga först t.ex. 10 kvm för att vid ett senare tillfälle bygga de resterande 5 kvm vid ett annat tillfälle.

  • får inte vara högre än bostadshusets taknockshöjd
  • ska anmälas till kommunen, startbesked och slutbesked gäller.

3. Tillbyggnad med högst två takkupor (9 kap. 4b § 1 st. 2)

  • gäller inte om man redan har två takkupor, har man bara en får man bygga en till
  • får omfatta högst halva takfallet
  • inget ingrepp får ske i den bärande konstruktionen. Vid ingrepp på konstruktionen krävs anmälan, startbesked och slutbesked.
  • För enbostadshus dock ej komplementbostadshus dessutom:

4. Inredning av ytterligare en bostad (9 kap. 4c §)

  • ska anmälas till kommunen
  • Åtgärderna ska i normalfallet kunna strida mot detaljplan.

Bygglovsbefrielsen för "friggebodar" finns kvar. Man får alltså bygga både "friggebod" på 15 kvm och en komplementbyggnad / komplement-bostadsbyggnad på 25 kvm.

Detta får du göra utan anmälan och utan bygglov

Så länge karaktären inte ändras på huset eller området får du som har ett en- eller två bostadshus utan bygglov eller anmälan göra följande:
 
Friggebod
får inte vara större än 15 kvm med en högsta höjd på 3 meter till taknock räknat från marken och byggs i omedelbar närheten av bostadshuset. Man får bygga fler friggebodar på sin fastighet men dessa får då tillsammans inte bli mer än 15 kvm. Byggnaden eller byggnaderna får inte placeras närmare tomtgräns än 4,5 meter utan grannes medgivande. Om byggnaden placeras inom strandskyddszonen krävs strandskyddsdispens. Här kan du se var det krävs strandskyddsdispens. Karta

Skärmtak över uteplatser, altaner och entréer får göras utan bygglov men tänk på att det får tillsammans inte bli mer än 15 kvm. Blir det mer än 15 kvm totalt krävs bygglov för den area som överskrids.

Omfärgning, byta fasadbeklädnad eller byta taktäckningsmaterial på byggnader får göras utan bygglov om åtgärden inte väsentligt ändrar byggnadens eller områdets karaktär. Tänk på att det i detaljplanen för området kan stå vilka färger eller material som gäller och måste då följas.

Bygga om invändigt, om inte byggnadens användning ändras eller bärande delar flyttas eller tas bort eller på annat sätt påverkas.

Staket  Ett staket får inte vara högre än 1.1 meter och det ska vara genomsiktligt, ungefär en brädas mellanrum. Det får byggas närmare tomtgräns än 4,5 om grannen godkänner det.  Vi rekommenderar ett skriftligt medgivande. Tänk på att staketet ska vara genomsiktligt. Byggs det tätt räknas det som plank och då är det bygglovpliktigt.

Plank och mur får byggas inom 3,6 meter från bostadshuset till en högsta höjd av 1,8 meter och inte närmare tomtgräns än 4,5 meter.

Mur på annan plats än inom 3,6 meter från bostadshuset får byggas upp till en höjd av 50 cm utan bygglov.

Om du tidigare uppfört skärmtak och/eller friggebod ska de ingå i de 15 kvadratmeter man får bygga/uppföra utan bygglov. Om du t.ex. idag har en friggebod som är 10 kvadratmeter , kan den utökas till 15 kvadratmeter eller så kan du uppföra ytterligare en friggebod på 5 kvadratmeter.

De grannar som berörs kan medge att uteplatser, murar, staket, skärmtak samt friggebodar får placeras närmare gräns än 4,5 meter. Vi rekommenderar att ett skriftligt medgivanden upprättas er emellan gärna med en karta med bodens läge inritad. Avstånd till gata och park ska alltid vara minst 4,5 meter.