Du är här: Start / Kommun / Kultur-, fritid-, teknik- och servicekontor / Kultur- och fritidskontor / [Nyheter Kultur Fritid] / Senaste nytt från Kultur- och fritidskontoret, vecka 4-6
Senaste nytt från Kultur- och fritidskontoret, vecka 4-6
Skidspår
Efter det generösa snöfallet har Trosabygdens orienteringsklubb spårat runt Häradsvallen i Vagnhärad, vid Trosa golfklubb, samt i elljusspåret, så nu är det fritt fram för alla skidsugna att knäppa på sig laggarna och ge sig ut i snön. Läs mer om spårstatus i kommunen på www.tbok.se/.
Hedebyhallens nya läktare
Just nu pågår projektering för den nya läktaren i Hedebyhallen. Läktaren, som ska rymma 250 personer i 5 rader, börjar byggas i maj 2012, och ska stå färdig i september. När läktaren står färdig ska samma modell för samverkan mellan kommunen och Trosa-Edanö innebandyklubb tillämpas som idag finns för konstgräsplanen på Häradsvallen, där Trosa kommun och Vagnhärads Sportklubb samverkar kring förvaltningen av planen.
Sidan uppdaterad 27 januariKommentera sidan