Vatten & avlopp

Tekniska enheten ansvarar för drift, nybyggnad och underhåll av kommunens ledningsnät, reningsverk, pumpstationer och vattenverk. Ledningsnätets totala längd är 181 000 meter och är fördelat på fyra verksamhetsområden: Trosa, Vagnhärad, Västerljung samt Stensund/Krymla.

Vid pågående driftstörning kontaktar du vår entreprenör Trotab oavsett tid på dygnet. Du hittar kontaktuppgifter här.

Felanmälan VA

Bevattningsförbud gäller from 3 juni 2019

  • Under ett bevattningsförbud får endast dricksvatten användas till personlig hygien, mat och dryck.
  • Man får vattna blommor och mindre växter med en vattenkanna.
  • Biltvätt får endast ske i anläggningar som återanvänder och renar sitt tvättvatten.

Läs mer om bevattningsförbudet

Tips för att spara vatten

Vattnet är vårt viktigaste livsmedel och ofta en självklarhet i vårt land. Under delar av året är det låga grundvattennivåer på många platser i Sverige. Då behöver vi din hjälp att spara på vattnet. Här följer några praktiska spartips.

Mer information

Journummer/felanmälan VA 
E-faktura från Trosa kommun 
Fyllning och tömning av privata pooler

Kontakt

Telefontid: vardagar 10.00-12.00
Kundtjänst (fakturafrågor renhållning/VA): 0156-522 48
Ingenjör: 0156-523 06

Är du osäker kring vem du ska kontakta?
Ring Trosa kommuns växel på 0156-520 00
så hjälper vi dig.

Kundtjänst
Fakturafrågor, renhållning/VA
kundtjanst@trosa.se

Ulf Hagstedt
Teknisk chef
ulf.hagstedt@trosa.se

Semir Salkic
Ingenjör, fastigheter
semir.salkic@trosa.se

Peder Loqvist
Ingenjör
peder.loqvist@trosa.se

Christoffer Eriksson
Gatu-/parkingenjör

Maria Johansson
Parkingenjör
maria.johansson@trosa.se

Mats Andersson
Projektledare
mats.andersson@trosa.se

Martin Markne
Projektledare
martin.markne@trosa.se

Björn Gudmundsson
VA-ingenjör
bjorn.gudmundsson@trosa.se