Hoppa till huvudinnehåll
Sök

Barn- och elevhälsan

Trosa kommun har ett barn- och elevhälsoteam med skolsköterskor, skolläkare, psykologer, kuratorer och specialpedagoger. Vi arbetar framförallt förebyggande med att alla våra barn och elever ska må bra.

Om Barn- och elevhälsan

Barn- och elevhälsans roll är främst hälsofrämjande och förebyggande. Vi arbetar för en god arbetsmiljö i skolan, och för att skolan ska anpassas till elevernas förutsättningar och behov. Vi ska också stödja elevernas utveckling på väg mot skolans mål. Våra specialpedagoger arbetar även mot förskolorna.

Kontakta din förskola eller skola för att få hjälp av oss. Vem från barn- och elevhälsoteamet som hör till vilken skola ser du längre ner på denna sida.

Handlingsplan för närvaro

Alla barn som är bosatta i Sverige har skolplikt och en lagstadgad rätt till utbildning. Skolplikten innebär också en skyldighet för vårdnadshavarna att se till att deras barn går till skolan och en skyldighet för skolan och kommunen att kontrollera att alla skolpliktiga barn som bor i kommunen fullgör sin skolplikt.

Malin Palmér Andersson

Enhetschef elevhälsan

Telefonnummer
0156-520 41

Kuratorer och skolpsykologer

Malin Andreassen
Kurator på Hedeby- och Tomtaklintskolan
0156-521 43
malin.andreasen@trosa.se

Tomas Danilsons
Psykolog på Hedebyskolan
070-323 05 11

Agnieszka Klocek
Psykolog på Skärlag-, Tomtaklint- och Vitalisskolan
0156-523 52
agnieszka.klocek@trosa.se

Lukasz Klocek
Psykolog på Fornby-, Hedeby- och Kyrkskolan
0156-522 59
lukasz.klocek@trosa.se

Mathilda Rosenwall
Kurator på Fornbyskolan
073-958 62 39
mathilda.rosenwall@trosa.se

Johanna Sjöstedt
Kurator på Skärlag- och Tomtaklintskolan
0156-522 87
johanna.sjostedt@trosa.se

Eemelie Trinde
Kurator på Kyrk- och Vitalisskolan
0156-522 27
eemelie.trinde@trosa.se

Skolsköterskor

Ulrika Kjellgren
Skolsköterska på Hedeby- och Kyrkskolan
0156-522 93
ulrika.kjellgren@trosa.se

Ann Koernig
Skolsköterska på Fornbyskolan
0156-520 49
ann.koernig@trosa.se

Ann-Marie Lönnmark
Skolsköterska på Skärlagskolan
0156-522 65
ann-marie.lonnmark@trosa.se

Sofia Torheim Nyström
Skolsköterska på Skärlagskolan
073-680 22 65
sofia.torheimnystrom@trosa.se

Viveca Stenström Andersson
Skolsköterska på Vitalisskolan
0156-520 74
viveca.stenstromandersson@trosa.se

Marita Åkander
Skolsköterska på Tomtaklintskolan
0156-522 44
marita.akander@trosa.se