Höstens Komet föräldragrupp – barn 3-11 år

Komet är ett föräldrastödsprogram som finns i två versioner, antingen för föräldrar till barn i åldrarna 3 till 11 år eller till ungdomar som är 12 till 18 år gamla. Komet syftar till att minska bråk och konflikter hemma och förbättra familjerelationer.

Föräldrastödsprogrammet Komet bygger på att de vuxna ska ändra sitt beteende för att problemen ska minska. I Komet vill man förbättra kommunikationen i familjer och att föräldrar ska få verktyg att bemöta sitt barn på ett bättre sätt. Utvärderingar av Komet visar på mycket positiva effekter. Med hjälp av Komet har många minskat tjat och konflikter och förbättrat familjerelationer, något som har en väldigt stark påverkan på barn under tiden de bor hemma.

Under hösten startar vi en ny Kometutbildning för föräldrar till barn 3-11 år.

Dag: Onsdagar, nio tillfällen
Datum: 19/8, 2/9, 16/9, 30/9, träff 5 bokas in individuellt mellan vecka 41-44, 4/11, 11/11, 2/12, 9/12 (med förbehåll för eventuella ändringar)
Tid: 14.30-17.00.
Plats: Rådstugan/konferensrummet i Trosa stadsbibliotek (en våning upp).

Välkomna att skicka in en intresseanmälan så kommer ni att bli kontaktade innan utbildningsstart för ett kort samtal samt få mer information om Komet. Skriv gärna hur många barn ni har och vilken ålder barnet har ni söker utbildningen för.

För frågor och/ eller anmälning gällande utbildningen skickas på mejl till: mary.themel@trosa.se eller sofie.hedenfelt@trosa.se