Sörmlandstrafiken genomför undersökning om allmänhetens resvanor

I början av september skickade Sörmlandstrafiken ut sin stora resvaneundersökning till ett stort antal sörmlänningar. Om du har fått enkäten hem i brevlådan är vi hjärtligt tacksamma om du deltar.

Undersökningen riktar sig till alla sörmlänningar och det spelar alltså ingen roll och du är resenär med Sörmlandstrafiken eller inte. Syftet är att ge Sörmlandstrafiken insikter kring sörmlänningarnas resvanor och i slutändan skapa bästa tänkbara förutsättningar, oavsett hur och på vilket sätt du reser. Enkäten tar ca 7-10 minuter att besvara och du hittar den genom att scanna QR-koden eller länken som finns med utskicket. Undersökningen genomförs i samverkan med länets kommuner.

Återigen tack för att du deltar, din åsikt betyder mycket!

Från och med den 7/9 startar även Sörmlandstrafiken stora ombordundersökning på bussarna. Mer info om den hittar du på: Höstens ombordundersökning startar 7/9 (Sormlandstrafiken.se)