Hoppa till huvudinnehåll
Sök

Vård- och omsorgsnämnden reviderar avgifter inför 2025 med anledning av livsmedelskostnader

Inflation och lågkonjunktur har slagit hårt mot hela samhället under de senaste åren. En vändning är att vänta men de höga livsmedelspriserna kombinerat med ökade driftskostnader gör att Vård- och omsorgsverksamheten måste räkna upp avgifterna för att anpassas till faktiska kostnader.

Inom äldreomsorgens särskilda boenden serveras dagligen ett stort antal måltider. Med de senaste årens ökade livsmedelspriser i kombination med exempelvis ökade elpriser och transportkostnader subventioneras i praktiken varje serverad portion med cirka 38 procent. Det föranleder en höjning som kan liknas vid en indexuppräkning. Höjningen kommer fortfarande att innebära att varje måltid är subventionerad, men inte lika kraftigt som idag.

Höjningarna träder i kraft 1 januari 2025 och innebär en höjning om i snitt 27 procent. De som påverkas av höjningen är särskilda boenden och omfattar drygt 100 personer. Övriga delar av äldreomsorgen med matdistribution som trygghetsboende och hemtjänst omfattas inte av höjningen. För de verksamheterna fattades beslut under hösten om ökad valfrihet genom assistans till digitala inköp och alternativa leverantörer.