Tänk på säkerheten vid våra snömassor

Snöröjningen i Trosa kommun fortsätter och vi hanterar just nu riktigt stora snöhögar, bland annat på våra uppsamlingsplatser för snö. Vi ber alla vuxna att av säkerhetsskäl inte låta barnen leka här.

När stora snömängder faller behöver snön transporteras bort och tippas av på naturmark. I Trosa kommun finns uppsamlingsplatser för snö på Askögatan, Strandvägen och Gustavsbergsgatan i Trosa samt på Centrumvägen i Vagnhärad. Snö från villagator läggs även på närliggande grönytor i samma område där så är möjligt.

– Vi uppmanar alla vårdnadshavare att inte låta sina barn leka i dessa snöhögar. Det kan leda till farliga situationer både vid pågående plogning och bortforsling av snö. Tunnlar och grottor kan också bli livsfarligt då det finns risk att sådana rasar, säger Christoffer Eriksson, gruppchef gata, park och fastighet.

Varför tippar vi inte snön i ån eller i havet?
– Snön läggs på land eftersom det är bättre ur miljösynpunkt. Bortplogad snö kan innehålla föroreningar som vi inte vill ska spridas i havet. Det krävs även tillstånd från Länsstyrelsen för att få tippa snö i havet.

Gör vi något åt snöhögarna när vintern är slut?
– Normalt gör vi inte det, det bästa är ofta att låta dem få smälta i egen takt så vattnet kan rinna undan i ett jämt flöde. Men om snösmältningen går snabbt kan det vara aktuellt att göra kompletterande diken, men det avgör vi först när det blir aktuellt. Sedan städar vi alltid ytorna från skräp senare under våren.

Läs mer: Snöröjning och halkbekämpning – Trosa kommun